Posiadanie środków odurzających / Umorzenie w przypadku posiadania niewielkiej ilości narkotyków.

 

Ustawą z dnia 1.04.2011 r. o zmianie ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii wprowadzono możliwość umorzenia postępowania w przypadkach posiadania niewielkich ilości narkotyków na własny użytek.


Zgodnie z artykułem 62a ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii jeżeli przedmiotem posiadania, są środki odurzające lub substancje psychotropowe w ilości nieznacznej, przeznaczone na własny użytek sprawcy, postępowanie można umorzyć również przed wydaniem postanowienia o wszczęciu śledztwa lub dochodzenia, jeżeli orzeczenie wobec sprawcy kary byłoby niecelowe ze względu na okoliczności popełnienia czynu, a także stopień jego społecznej szkodliwości.

 

Przepis ten należy uznać za słuszny, bowiem nawet na gruncie poprzedniego stanu prawnego zgodnie ze z stanowiskiem Sądu Najwyższego wyrażonym w wyroku z dnia 2 grudnia 2009 r. (sygn. akt II KK 261/09), dysponowanie przez podejrzanego środkiem odurzającym w trakcie jego zażywania nie wypełnia znamienia „posiadania” w rozumieniu art. 62 u. o p. n. i, konsekwentnie, nie stanowi czynu zabronionego zarzucanego.


Jakie warunki trzeba spełnić żeby umorzono postępowanie o posiadanie nieznacznej ilości narkotyków?

 

Warunkiem zastosowania przepisu art. 62a u.p.n. jest spełnienie łącznie trzech warunków:

 

  1. posiadanie musi dotyczyć nieznacznej ilości środka lub substancji.

 

Przepis nie precyzuje co to jest nieznaczna ilość środka, jednak w orzecznictwie przyjmuje się, że z pewnością można za taką uznać ilość pozwalającą na jednorazowe zażycie.

  1. środki lub substancje muszą być przeznaczone na własny użytek posiadającego.

 

  1. okoliczności popełnienia czynu i stopień jego społecznej szkodliwości muszą sprawiać, że orzeczenie wobec sprawcy kary byłoby niecelowe.

 

Uwaga! Spełnienie wymienionych wyżej przesłanek umożliwia wydanie postanowienia o umorzeniu postępowania, ale go do tego nie obliguje. Jest to każdorazowo samodzielna decyzja organu stosującego prawo.


Co zrobić jeżeli wniosek o umorzenie postępowania w oparciu o art. 62a upn nie zostanie uwzględniony?

 

Warto podkreślić, że aby organ stosujący prawo umorzył postępowanie w oparciu o art. 62a upn konieczne jest łączne spełnienie wszystkich przesłanek wskazanych w przepisie, a każda z nich ma charakter typowo ocenny. Zdarz się zatem, że np. ilość narkotyków będzie rzeczywiście nieznaczna, ale np. w ocenie sądu okoliczności popełnienia czynu nie będą pozwalały na na całkowite umorzenie. Wówczas warto rozważyć złożenie wniosku o tzw. warunkowe umorzenie postępowania, które wprawdzie stanowi umorzenie postępowania na okres próby, jednak nie wiąże się z wpisem skazania w Krajowym Rejestrze Karnym.

Potrzebujesz pomocy - dzwoń!
+48 22 299 30 24; +48 502 516 688